- Ref. Document
SSR-2026-PEB-03- Cod Tarifar
- SS-PRE (490 € · 1 unitate / Până la 4h PSI pe teren)
- Ediție / Revizie
- Rev. 02 · 2026-11-02
- Clasificare
- SPECIMEN · ANONIMIZAT NDA
VERIFICARE DIMENSIONALĂ, ANTICOROZIVĂ ȘI DE TRASABILITATE ÎNAINTE DE EXPEDIERE (PSI)
Domeniu produs: Hală metalică în portal cu deschidere liberă 1.800 m² (Stâlpi/rigle S355JR, pane Z200 și loturi șuruburi EN 14399 10.9 — ~74 tone)
DOSAR MODEL ILUSTRATIV (ZERO DATE DE CLIENT DIVULGATE): Denumirile cumpărătorilor, fabricilor, numerele de șarjă/certificate și cifrele comerciale sunt fictive pentru protecția confidențialității B2B (NDA). Raport tehnico-comercial în domeniu agreat — nu reprezintă buletin de laborator acreditat sau aviz static legal.
01 · REGISTRUL MISIUNII & SINTEZA EXECUTIVĂ DE DECIZIE
Stâlpii principali de cadru (C-01..C-14) și riglele (R-01..R-14) respectă lungimile din planșele de uzinare și interaxele găurilor din plăcile frontale de îmbinare (±1,5 mm). Totuși, 3 rigle au prezentat grosime DFT redusă de epoxi (105–118 µm față de specificația de 160 µm) pe muchiile tălpii inferioare, iar cutiile de piulițe/șaibe M24×85 clasa 10.9 HV nu aveau etichete de lot k-class conform EN 14399.
02 · MĂSURĂTORI ÎN TEREN, OBSERVAȚII & MATRICE COMPARATIVĂ
| Cod | Subsistem / Parametru Verificat | Cerință Cumpărător / Toleranță | Constatare Teren / Document Verificat | Baza Dovezii | Acțiune Necesară Înainte de Eliberare |
|---|---|---|---|---|---|
CHK-01 |
Grosimea plăcilor frontale de îmbinare și pasul găurilor | Placă frontală 25 mm S355JR; găuri Ø26 mm la interax 120×220 mm (±2,0 mm) | Sondaj pe 8 rigle + 6 stâlpi: grosime tablă 25,1–25,3 mm; interaxe găuri în ±1,5 mm; zero găuri ovalizate cu oxigaz. | Verificat pe Teren | Geometrie dimensională acceptată pentru asamblarea cu șuruburi pe șantier. |
CHK-02 |
Poansonarea mărcilor de reper vs. planul de montaj | Mărci de reper poansonate la rece + etichete atașate (C-01..C-24, R-01..R-24) | Poansoane lizibile sub grund/strat final pe toate cele 14 repere principale verificate; etichete cu cod de bare legate cu sârmă. | Verificat pe Teren | Conform; păstrați registrul mărcilor în lista de ambalare. |
CHK-03 |
Grosimea peliculei uscate (DFT) a vopsirii epoxi/PU ISO 12944 | DFT total nominal 160 µm (regula 80% >=160 µm, min. punctual >=128 µm) | Inimile au avut media 174 µm; 3 rigle (R-04, R-09, R-11) au măsurat 105–118 µm pe muchiile tălpii inferioare. | Punct Deschis / Hold | Rețineți R-04, R-09, R-11 pentru strat suplimentar pe muchii + foto remăsurare. |
CHK-04 |
Certificat FPC EN 1090-1 și dosarul CND (NDT) din fabrică | Certificat FPC valabil de la Organism Notificat (EXC2), WPS/WPQR și raport UT/MT la suduri pătrunse | S-au verificat certificatul FPC, autorizările sudorilor și buletinul terț UT #UT-882 aferent sudurilor cap la cap din vute. | Document Revizuit | Includeți DoP semnată + raportul PDF UT în dosarul final vamal și de carte a construcției. |
CHK-05 |
Pane de acoperiș Z formate la rece și grinzi de streașină | Z200 × 2,00 mm S350GD+Z275 cu eclise pre-ștanțate, legate pe tălpi de lemn | 4 pachete Z200 verificate au măsurat 2,01–2,03 mm acoperit; suprafață de zinc uscată, fără pete de rugină albă. | Verificat pe Teren | Gata de încărcare; mențineți depozitarea acoperită până la sosirea camionului. |
CHK-06 |
Buloane de ancoraj și șuruburi EN 14399-3/4 clasa 10.9 HV | Butoiașe sigilate cu certificate de lot corelate șurub-piuliță-șaibă 10.9 + rezervă +5% | Butoiașele de șuruburi M24 10.9 prezente, dar 4 cutii de piulițe erau stoc generic 8.8 în loc de piulițe pereche EN 14399 HR/HV clasa 10. | Punct Deschis / Hold | Înlocuire obligatorie cu piulițe certificate Clasa 10 HV înainte de încărcarea în camion. |
Verificare vizuală B2B agreată, sondaj dimensional aleatoriu și corelare documentară încrucișată.
Instrumente calibrate la zero înainte de relevare; șarjele/loturile corelate cu certificatele 3.1 prezentate.
Eliberarea avansului sau soldului este condiționată de închiderea punctelor deschise din Pagina 2.
SSR-2026-PEB-03 · Pag. 1 / 2
SSR-2026-PEB-03
Rev. 02 · 2026-11-02
Pag. 2 / 2
03 · REGISTRUL DOVEZILOR & ANEXELOR CORELATE
MEAS-A1
Înregistrat în Dosar
Valori măsurate pentru inimă/talpă/lungime/diagonală și interax găuri placă frontală față de planșele de uzinare.
DFT-B2
Înregistrat în Dosar
Citiri DFT pe travei care localizează zonele de retuș pe muchiile tălpilor la R-04, R-09 și R-11.
CERT-C3
Înregistrat în Dosar
Corelarea numerelor de șarjă ale tablelor S355JR și a buletinului de examinare cu ultrasunete #UT-882.
BOLT-D4
Înregistrat în Dosar
Documentație foto care surprinde cutiile neconforme de piulițe clasa 8.8 înainte de expediere.
04 · REGISTRUL PUNCTELOR DESCHISE ÎNAINTE DE PLATĂ / LIVRARE
| ID | Punct Tehnic sau Comercial Nerezolvat | Responsabil | Prag de Decizie |
|---|---|---|---|
OI-01 |
Aplicarea retușului poliuretanic pe muchiile tălpilor la riglele R-04, R-09 și R-11 până la >=160 µm DFT și transmiterea fotografiilor cu stratometrul. | CTC uzină confecții | Înainte de încărcarea în TIR |
OI-02 |
Înlocuirea cutiilor neconforme de piulițe clasa 8.8 cu piulițe EN 14399 Clasa 10 HV + certificat de lot 3.1. | Achiziții uzină | Înainte de plata soldului |
OI-03 |
Confirmarea distanțierelor din lemn între riglele vopsite pe durata încărcării în semiremorca mega de 13,6 m (SS-LOAD 390 €). | Uzină / SerSourcing | În ziua încărcării |
05 · CHEIA DE CLASIFICARE A DOVEZILOR ȘI GUVERNANȚA DOMENIULUI
Observat, numărat sau măsurat direct în fabrică/dosar de SerSourcing în cadrul misiunii agreate.
Consemnat din certificate de uzină (MTC 3.1), DoP sau planșe primite, fără a prezuma teste fizice.
Declarație verbală sau scrisă a producătorului marcată transparent; necesită confirmare independentă.
Punct tehnic sau comercial deschis (Hold) recomandat spre închidere înainte de avans sau livrare.
Standard de Independență și Domeniu: Emis conform tarifului de reprezentare cumpărător SS-2026-11-V2 (zero comisioane ascunse). Contractele de marfă, garanțiile, încercările acreditate EN ISO/IEC 17025 și vizele de rezistență rămân în sarcina părților contractante și a experților autorizați.
06 · ISTORICUL REVIZIILOR ȘI REGISTRUL DE DIFUZARE CONTROLATĂ
| Rev. | Data | Stadiu Revizie & Jalon Control Calitate | Difuzare Autorizată & Arhivare |
|---|---|---|---|
Rev. 01 |
2026-10-30 | Jurnal inițial de observații teren / birou, fișă cote și index anexe. | Verificare Internă QA Birou Inginerie (Sediul Maltepe) |
Rev. 02 |
2026-11-02 | Dosar corporate verificat QA și recomandare executivă de eliberare. | Cumpărător (1× PDF Criptat + ZIP Anexe) · Arhivă NDA 5 Ani |
07 · PROTOCOL DE SIGURANȚĂ CONTRACTUALĂ, PLATĂ ȘI EXPEDIERE
GATE-01
Blocare Proformă & Anexă Tehnică
Includeți marca oțelului, acoperirea, toleranțele și ambalarea de export ca anexă semnată la Factura Proformă.
GATE-02
Certificate pe Lot & Dosar Vamal
Verificați certificatele 3.1 alocate, DoP CE, packing list-ul și ciornele A.TR/EUR.1 cu 48h înainte de plata soldului.
GATE-03
Inspecție Finală & Supraveghere Încărcare
Confirmați numărătoarea și ancorarea prin SS-PRE (490 €) sau SS-LOAD (390 €) înainte de sigilarea camionului.
GATE-04
Confidențialitate NDA & Zero Comision
Emis exclusiv pentru uzul intern al cumpărătorului; SerSourcing nu încasează niciun comision de la furnizori (0%).
SSR-2026-PEB-03 · Pag. 2 / 2